Болест на Хашимото
• 109 коментара • 1/5
Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване на щитовидната жлеза. Към днешна дата медицината не е открила пълно лечение на Хашимото и затова лечението е доживотно, като има за цел да поддържа функцията на щитовидната жлеза.
Какво е Хашимото?
По-правилно е болестта да се нарече болест на Хашимото или синдром на Хашимото. С времето обаче заболяването придобива наименованието на своя откривател и много хора го наричат просто Хашимото.
Най-просто обяснено болестта на Хашимото представлява развитие на хроничен възпалителен процес, който унищожава тъканта на щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза е най-голямата ендокринна жлеза с вътрешна секреция. Тя е отговорна за въглехидратния, белтъчния и липидния метаболизъм в организма, а от там и за почти всички процеси, протичащи в тялото ни. При заболяване от болестта на Хашимото може да се достигне до унищожаване на почти 80% от щитовидната тъкан. В резултат на това се влошава здравето и качеството на живот на заболелия човек.
Какви са причините за заболяване от болестта на Хашимото?
Трудно е да се определи точната причина. Според някои специалисти стресът е ключов фактор, който отключва смущенията във функцията на щитовидната жлеза, а от там и заболяване от Хашимото. Възможно е болестта да се появи и в следствие на лечение от друго заболяване, при което болният се е подлагал на лъчелечение или друг вид облъчване. Не са малко и защитниците на тезата, че болестта на Хашимото е в следствие на генетичен дефект, който се отключва в определен момент.
Какви са симптомите на Хашимото?
Първоначално болестта на Хашимото може да няма никакви симптоми. Един от първите признаци е проблем с преглъщането, леко подуване и дискомфорт в областта на шията. Постепенно се появяват типичните проблеми, които съпътстват заболяванията на щитовидната жлеза – лесна уморяемост, разсеяност, липса на енергия, напълняване, отслабване на паметта, стягане, понякога дори леко душене в областта на шията, болки в мускулите и ставите, сърцебиене, шум в ушите, изпотяване, подпухване.
Как се диагностицира болестта на Хашимото?
За диагностициране на Хашимото трябва да се премине ехографско изследване, преглед при ендокринолог, изследвания на кръвта и хормоните.

Как се лекува Хашимото?
След поставяне на диагнозата, традиционно се започва лечение с тиреоидни хормони за няколко месеца. След това се преминава към пожизнено медикаментозно лечение, което включва различни медикаменти, предписани от лекуващия лекар. В някои случаи може да се пристъпи към оперативна намеса.
Медицината не е достатъчно напреднала в разработка на успешни лечебни методи за Хашимото. Според някои лекари прилаганото лечение не е правилно, тъй като предизвиква множество странични ефекти, които увреждат други органи. Затова все повече се прибягва до нетрадиционните методи на лечение на Хашимото, каквито са импулсния метод за лечение на Хашимото и хомеопатията. Тяхната цел е да стимулират естественото възстановяване на функцията на щитовидната жлеза, което автоматично води до подобряване състояние на пациента.
Ако страдате от болестта на Хашимото, ваш личен избор е какъв метод на лечение да изберете. Най-важното е да не прибягвате към самолечение и да спазвате стриктно лекарските предписания. Не всички полезни за здравето навици действат благоприятно на здравословното състояние на болните от Хашимото хора.Преди всичко не трябва да се плашите от поставената диагноза, защото с болестта на Хашимото може да се живее напълно пълноценен живот.
26.03.2009/Деси Великова